Yogadaki om sesi ne anlama gelmektedir

Yoga asırlardan günümüze kadar gelen ve halen devam eden bir spor tür diye biliriz diye düşünüyorum. Genel olarak insanların akılın da bağdaş kurulup om sesi çıkarılarak yapılan spor olarak düşünülür. Fakat aslında temel olarak öyle değil.

Yoga bir nevi huzuru arama ve bulma seansı olarak görebiliriz. Kendin dünyadan arındırıp başka alemler gitme olaydır. Yoga bir çeşit meditasyon olarakta düşünülebilir. Yoga bu  yazımızda om sesin ne anlam geldiğin ve harflerin anlamın açıklayacam.

Yoga om kelimesi aslında bir kelimeyi ifade eder bu kelimlerin üzerine kurulmuştur. Yoga O ve m harfi prensiplerin üzerine kurulumuştur. Yoga logosunda aşağıda bulabilirsiniz.

Yogadaki om sesi ne anlama gelmektedir
Yogadaki om sesi ne anlama gelmektedir

Yoga Om anlamı

Yoga denince genelde herkesin aklına bağdaş kurup ardından ve “Om” sesi çıkarmak gelir. Yoganın aslında dünya üzerinden bir nevi sembolü haline gelmiş ”Om”un anlamı olduğun neredeyse kimse bilmez. Fakat Geçmiş, şimdi ve gelecektir; zaman ötesidir.” Harf temelinde baktığımızda, “A” yaratan, “U” devam ettiren ve “M” sona erdiren anlamındadır. Bu anlamlar üzerine kurulur yoga.. Harf anlamıyla bir bütün sağlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı