Shaun Whit – Kayak Dünyasının Duayeni!

Eğer kayak dünyası var ise ve her geçen gün daha ileriye gidiyorsa bunun en önemli isimlerinden bir olan Shaun Whit bilmeniz gerekiyor. Shaun Whit kayak dünyasın yaşayan bir efsanesi kayak dünyasın duayeni olarak tanınan Shaun Whitadın adın her seferinden en üstte tutmayı başaran mükemmel sporcu diye biliriz. Shaun Whit kimdir? Kayak dünyasın efsane isim Shaun Whit yaşam öyküsü..

Shaun Whit hayatı ve yaşamı!

Shaun Roger Beyaz (1986 üç Eylül) Amerikalı profesyonel snowboard , kaykaycı ve müzisyen dir. Shaun Roger 3 defa Olimpiyat altın madalya sahibi. Shaun Roger en rekorunu elinde X-Games bir kayakçının tarafından altın madalya ve en olimpiyat altın madalya ve 10 kazandı ESPY Ödülü .

Tam adı Shaun White Roger olarak, Anne adı Cathy, Baba adı Roger, biri kız Kari ve biri de erkek Jesse olamak üzere toplam 5 kişilik bir ailenin üyesi olarak 1986 yılında San Diego Kaliforniya’da dünyaya geldi. 1 yaşında iken kalbi ile sorunlar yaşadı. Ancak çelimsiz olmadığını hastalığı yüzünden ideallerinden vazgeçmeyeceğini daha küçük yaşta ispatlayacağını tüm dünyaya gösterecektir. Anne ve Babası onu altı yaşında iken snowboarda olan yeteneğini keşfetti ve destekleyerek onu 10 yaşında amatör bir yarışmaya katılmasını için teşvik ettiler. Shaun White bu yarışmayı kazanır ve 10 kişilik bir ekibe joker olarak yerleştirilir. Bu dönemde ünlü snowboard firması Burton çocuk board ları için ptototip üretimine başlamıştır. Shaun’un annesi tesadüf eseri bu durumu öğrenir ve Burton firmasına amatör bir video çekimi gönderir. Firma yetkilileri videoyu izler ve etkilenir. Bu olayın sonucunda Burton Shaun’a sponsor olur ve destekleyerek 13 yaşında profesyonel yapar. Ayrıca Kaykay sporunda da birçok başarıya imza atmıştır.

Başarıları

Amatör olarak katıldığı 5 yarışmayı kazanmıştır.
2001 yılında katıldığı Arctic Challenge yarışmasında profesyonel olarak ilk altın madalyasını kazandı.
Slopstyle ve süperpipe dallarında bugüne kadar Winter X game’de hep podyuma çıkarak rekor kırmıştır.
Toplamda 16 adet X game’de 10 adet altın madalya kazanmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı