Kış Kamp Nasıl Yapılır ve Neler Dikkat etmek Gerekir

Kafa dağıtman en etkili yollarından bir tanesi kamp  yapmak diyebiliriz. Ama ne yazık ki kış olunca kamp yapmak biraz zor bundan dolayı kış ayların kamp olaylarında biraz düşüş gerçekleşiyor. Fakat doğru ekipmanlarla doğru yerlerde kışında kamp yapabilirsiniz. Kışın yapılan kamplar diğer kamplardan daha eğlenceli dair diye biliriz.

Aşağıdaki yazımızda kış kamp hakkında bilmeniz gerekenleri açıkladık. Bundan ötür bu yazımız baştan sonra okuyunuz.Kış kamp oldukça güzel bir kamp ve tehlikeli bir kamp olduğun unutmayalım Bu yüzden daha planlama ve hazırlık aşamasında bütün risk faktörlerinin göz önünde bulundurulması ve gerekli önlemlerin alınmış olması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere sağlıklı bir kış kampı geçirmeniz için 4 maddelik altın değerindeki tavsiyelerimizi paylaşıyoruz.

1 Numaralı Kural Mutlak Hazırlık ve Planlama Yapınız

Kış kampınız en büyük kuralı şehre yakın ve kolayca kamp alanında çıkacağınız bir yeri seçin; Beklenmedik durumlar için hazırlık olmanız ve olası bir tehlikede derhal şehre dönmeniz için bu çok önemli. Aşırı rüzgar olacağında rüzgar kesileceği yerde kamp atınız. Yada kar yağıyorsa kendinize sığınak bulmanız mağara ağaç kavuğu gibi yerler her zaman daha eğlencelidir. Mutlak ama mutlak yanınızda sıcak tutacak ekipman götürün. Odunlar yanıcı maddeler ve içlikler. En önemli noktalardan bir tanesi hava durumuna bakın ve hava durumunda emin olduğunuz yerde kamp yapın.

2- Numaralı Kural Kılık Kıyafet Seçimi

Burada en büyük altın kural kalın kalın giyinmek  olarak düşüne bilirsiniz. Fakat Yanlış giyilen kalınlık bir işe yaramayacaktır. Doğru ekipman doğru kalınlıkta kıyafet giyim yapılması lazım. Eğer doğru şekilde giyim olursa o zaman en soğuk havaya karşı dair sıcacık hissedersiniz. Bunun içinde gideceğiniz yerin hava durumuna bakın -5 derece bir alan için -5 derece uygun kıyafet almayın daha üstü olarak alın ki daha rahat edebilirsiniz.

Kamp içinde aynı şekilde uyku tulumun -5 uygun değil -5 üstü olması gerektiğin ve bu sayede kamp keyif alıp hayatta kalacağınız unutmayın. Giyeceğiniz ayakkabıların su geçirmez soğuktan koruyacak eksi dereceler karşı dayanıklı ayakkabı olmasına önem veriniz. İlk donma genelde ayaklarda başlar bunu unutmayın.

 

3- Numaralı Kural Malzeme Seçimi

Kış kamp için kar yağış bekleniyorsa Çadırınız kar karşı dayanaklı olduğuna emin olunuz. Eğer kamp alanında kamp yoksa norma soğuk hava direnci olan çadırlar alabilirsiniz.

Kış kamp en önemli bir nokta ise kalın eldiven ve bere secimi olacaktır. Bu hususta bunlar dikkat etmenizi önerilir. Havaların soğumasıyla ellerde üşeme meydan gelir. Bundan dolayı üşümeyecek şekilde kalın ve kaliteli malzeme kullanın.Bir diğer önemli husus güneş krem güzlük ve kafa feneri (yedek Pil almayı unutmayın) bunları yanınıza alınız. Güneş krem ne işe yarayacak diye sorabilirsiniz. Kışın karlık alanlarda yansıma olduğunda daha kötü güneş yanıkları olmaktadır. bundan ötür dikkat edelim.

Yakacak ürünleriniz gideceğiniz alan uygun şekilde alamanız gerektiğin unutmayınız.

4- Numaralı Kural Dikkat edilmesi gerekenler

Kamp en büyük kuralı üşümemek eğer üşürseniz ısınmaya çalışmalısınız eğer ısınamıyorsanız. Kamp bırakıp derhal şehir merkezin dönmelisiniz.  Bundan dolayı kamp çadırınız ve uyku tulumunuz sürekli yanınızda olmasında fayda var.

Üşümemek için termal içlik giyin ateş yakın sıcak bir şeyler için uyku tulumuna ısınıp girin bunlar fayda etmiyorsa hemen şehir merkezine gidin.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı