Extremyaşam | Doğa Sporları Portalı

Kamp Matı Nedir ve Nasıl Seçilmesi gerekir!

26/05/2020 | Yorum Yok | 227

Kamp matları, doğada sağlam bir uyku uyumak için çok büyük 2 rol oynar. Bunlar konfor ve ısı yalıtımdır. Matlar sıcaklık için inalımaz faydalıdır. Kamp matı seçerken; çoğu kişi konfor faktörünü öncelikli görür fakat bu yanlış bir yaklaşım biçimdir. Uyumak için rahat ve konforlu bir yüzeyden ziyade ısı yalıtımının sağlanması çok daha önemlidir. Kamp yapmayı veya sırt çantasıyla çok uzun seyahatler etmeyi sevenlerin kamp matı seçerken öncelikle dikkat etmesi gereken üç önemli nokta bulunmaktadır. bunları aşağıda tek tek açıkladık.

Kamp Matı Şeçme

Kamp matı seçmek biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Kamp matı çeşitleri olarak Şişme matar,askeri kamp matı şişme yataklar gibi kamp içine kullanabileceğiniz matlar mevcuttur.

Kamp bir tane almakla aslında bitmiyor. Sürekli farklı yerlerde kamp yapmayı seven biriyseniz. Her ortam için kamp matınız  olması gerekiyor. Bundan ötür bulunduğunuz ortama göre kamp matı almanız gerekmektedir.

Kamp Matın amacı

Kamp matı sizi zemine karşı korur. Cadırınız içine kurduğunuz mat siz sıcak soğuktan korur. Toprağın ani soğuması veya ısınmasından zarar görmez ve hata sizi rahatsız etmez.

Şimdi bir çoğunuz aklında uyku tulum kullanırım sorun kalkar ama olay öyle olmuyor uyku tulum içinde bulunuduğun dilim koruyor. Zemin soğuksa yavaş yavaş bunu içine çekebilir. Bundan ötür soğuma veya ısınma hissedersin buda pek keyif verici bir durum olmaz.

Kamp Matların Nelerdir!

Şişme Matlar

Şişme mat oldukça hafif ve kullanışlı bir ürün diye biliriz. Şişme matların sıcaklığı korumakta oldukça iyi ürünlerdir. Oldukça kaliteli yalıtım malzemelerinde yapılamaktadır. Bundan ötür ısı kaybı yaşanmaz. Bundan ötür hem esnek konforlu matlar arasından şişme matları alabiliriz.

Not: Şişme matları kullanırken patlamamasına dikkat edilmelidir.

Matlar

Norma matlar ısı yalıtımında oldukça iyidir. Konfor açasından şişme matlar göre daha düşüktür. Bundan ötür pek tercih edilmeye bilir. Fakat sağlamlık olarak şişme matdan daha iyidir. bu yüzden aktif olarak kullanılan mat türüdür.

Şişme Yataklar

Kamp matları dışında kamp alanında şişme yatakta kullanabilirsiniz. Fakat Şişme yataklar kışın pek tavsiye etmem içinde bulunan havanın soğuk olması nedeniyle size soğuk hava üzerinden uyuyacaksınız ve buda üşümenize sebep olacaktır. Ondan dolayı kışın mat kullanmanız tavsiye ederim.

 

#Kamp Matı Nedir ve Nasıl Seçilmesi gerekir!

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tüm Hakları Saklıdır.