Extremyaşam | Doğa Sporları Portalı

Çocukların gelişmesinde en etkili olan besinler

22/05/2020 | Yorum Yok | 17

Çocuğunun boyunun uzaması gerekli olan besinler nelerdir? Çocuklarının gelişimi ile ilgli merakli anne baba adayları burdamı. Bu yazımıda çocuklrda boy uzamasında etkili olan besinler hakkında konuşalım.
Çocuğunuzun dünyaya gelişiyle birlikte zaman aralıklarıyla çocuğunuzun sürekli boy atacak ve bu süreç 18-19 yaşlarında yavaş yavaş son bulacaktır. Burada en önemli olan ve çocuğunun gelişimini destekleyecek şeyler beslenme ve uyku. Çocuğunuz hangi besinler nasıl alacağınız besinler alırken neler dikkat edeceğin  bilmediğin unutmayın siz bir öğretici olarak örnek olmalısınız.

Son bir kaç yıldır çocuklarımıza yaptığımız haksızlığın umarım farkındasınızdır. Onları hazır yiyecekler beslemeye alıştık. Fasbod yiyecekler o kadar alıştılar ki artık evde pişen yemekler yemez oldular.

Bu olay çocuklarda boy uzaması olumsuz etkilemesin yanında aynı zamanda diyabet, obezite gibi hastalıklar tetikleniyor. Sadece bunlarla kalmıyor. Boy uzamasın engeliyor, uygku problemleri yaşamaya başlıyor. Peki nasıl çocuğum eskisi gibi sağlık beslerim sorularınız duyar gibi oldum. Bu sorunuza şöyle cevap verelim  D vitamini, protein, kalsiyum, potasyum ve çinko gibi enerji vitamin protein verecek şeyler çocuklarınız beslerseniz o zaman daha sağlık bireyler olurlar.

Aşağıda liste olarak siz iletim buradan yola çıkıp sizlerde ekleme yapabilirsiniz.

1-Süt, peynir, yoğurt

Kalsiyum, kemik gelişimi için en faydalı besin maddesi bu yüzden tavsiye ediliyor.

2-Et, balık, tavuk

Et, tavuk ve balık gibi hayvansal gıdalardaki aminoasitler kemik hücrelerini birbirine bağlıyor. Dikkatli bir şekilde çocuklarınıza vermeniz önerilir.

3- Lahana

Lahana bol miktarda potasyum, lif ve protein içeriyor.  zengin bir yemek çeşittir yemek salata şekilinde verebilirsiniz.

4- Susam ve tahin

Belki hiç duymadınız ama susam, kalsiyum açısından neredeyse süt ile aynı ve süt ile yarışır durumda ekmek üstüne veya başka çeşitlerinde verebilirsiniz.

5- Muz

Muz potasyum açısından çok zengin bir meyve ama aşırı verilmemesi gerekir.

6- Kuru yemişler

Badem, ceviz ve fındık gibi kuruyemişler büyük oranda magnezyum, çinko ve değerli yağ asitleri içeriyor. İhtayaç duyduğunuz kadar vermeye önem gösterin

7- Yulaf ezmesi

protein ve çocuk gelişimi için çok faydalı olan yulaf düzenli şekilde kullanabilirsiniz.

8- İncir

Eskiden gelen doğal hücre yenilmeye katkısı olanİncir, bol miktarda lif ve protein içeriyor mutlak vermelisiniz.

9- Yumurta

Yumurta,protein kaynağı ve belirli miktarda A, D, E, B vitaminleri ve demir içermektedir.

 

#Çocukların gelişmesinde en etkili olan besinler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tüm Hakları Saklıdır.